Badanie wzroku – ważny element dbania o nasze zdrowie.

W gabinecie badamy pod kątem doboru okularów jak i soczewek kontaktowych, a odpowiednie procedury badania, sprawiają , że badanie wzroku jest dokładne i przyjemniejsze dla pacjenta.

Badanie optometryczne jest bardziej zaawansowane, niż standardowy pomiar ostrości wzroku. Uwzględnia dodatkowe parametry układu wzrokowego. Nie ograniczamy się tylko do czytania liter z tablicy. Stawiamy na nowoczesne metody badania i korekcji wad wzroku!

W przypadku dzieci i młodzieży badania te odgrywają ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego rozwoju wzroku . Widzenie jest ściśle związane z procesem uczenia się. Dzieci z niewykrytymi zaburzeniami wzroku często mają kłopoty z nauką.

Kontrolne badanie wzroku.

Masz poczucie, że pogarsza ci się wzrok i chcesz sprawdzić, czy nie potrzebujesz okularów? Źle widzisz w noszonych obecnie okularach, być może konieczna jest ich zmiana. Pacjent ze zdiagnozowaną wadę wzroku powinien pamiętać o wizycie kontrolnej, co najmniej raz na 2 lata.

Badanie wzroku – rodzaje wad.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność jest wadą, w której gałka oczna jest dłuższa lub załamuje światło zbyt mocno niż zazwyczaj. Powoduje to sytuację, w której promienie światła skupiają się przed siatkówką a nie bezpośrednio na niej. Z tego powodu osoby z krótkowzrocznością mają trudności w widzeniu przedmiotów dalekich, lecz zazwyczaj są w stanie widzieć wyraźnie przedmioty bliskie. Korekcja za pomocą soczewek minusowych.Krótkowzroczność

Nadwzroczność

Nadwzroczność jest wadą, w której gałka oczna jest krótsza lub słabiej załamuje promienie światła niż zazwyczaj. Powoduje to sytuację, w której promienie światła skupiają się za siatkówką. Z tego powodu osoby z nadwzrocznością będą miały rozmyty obraz przy patrzeniu w bliż, dopóki nie będą skorygowani soczewkami o odpowiednich mocach. Korekcja za pomocą soczewek plusowych.

Astygmatyzm

Astygmatyzm jest wadą, w której ze względu na niesferyczną budowę rogówki, światło skupia się w dwóch różnych ogniskach. Powoduje to sytuację, w której promienie światła padają przed i/lub za siatkówką, a nie bezpośrednio na niej. Z tego powodu zarówno odległe jak i bliskie przedmioty pojawiają się rozmyte. Korekcja za pomocą soczewek cylindrycznych.

Prezbiopia

Prezbiopia jest naturalnym zjawiskiem towarzyszącym starzeniu się człowieka i pojawia się zazwyczaj około 40 roku życia. Soczewka wewnątrzgałkowa stopniowo traci swoją elastyczność i zdolność do skupienia wzroku na bliskich przedmiotach. Prezbiopię można korygować okularami do czytania, okularami z dwuogniskowymi lub progresywnymi soczewkami.

Cyfrowe Zmęczenie Wzroku

Spędzanie czasu przed komputerem w pracy oraz w czasie wolnym stało się standardem dzisiejszych czasów.Długotrwała praca przed komputerem przy sztucznym świetle lub oglądanie telewizji przez kilka godzin powoduje, że mięśnie oczu stają się przeciążone.

Zjawisko to nazwane jest cyfrowym zmęczeniem wzroku. Nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych powoduje zmęczenie wzroku, bóle głowy, podrażnienie, suchość oczu, rozdrażnienie i trudności w koncentracji.Aby temu przeciwdziałać stosuje się powłoki typu BLUE ZERO