Badanie okulistyczne lub optometryczne

W naszym salonie zapewniamy profesjonalne badanie ostrości wzroku i dobór szkieł okularowych.

Badanie wzroku jest ważnym elementem dbania o nasze zdrowie. Dorośli powinni badać wzrok, aby w razie potrzeby zastosować silniejsze okulary czy szkła kontaktowe , oraz by wykryć wczesne objawy chorób oczu.
W przypadku dzieci i młodzieży badania te odgrywają ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego rozwoju wzroku . Widzenie jest ściśle związane z procesem uczenia się. Dzieci z niewykrytymi zaburzeniami wzroku często mają kłopoty z nauką. Bardzo często dzieci nie skarżą się na zaburzenia wzroku tylko dlatego, że nie wiedzą jak w „normalny” sposób przebiega proces widzenia. Jeśli Twoje dziecko ma słabe wyniki w szkole, przebadaj jego oczy u lekarza okulisty .

Najlepiej jest jak najszybciej wykluczyć ukrytą wadę wzroku, która może być przyczyną problemów z uczeniem. Podczas kompleksowego badania oczu, okulisty sprawdza oczy pod kątem obecności najczęstszych chorób.Sprawdza również, w jaki sposób oczy odzwierciedlają Twój ogólny stan zdrowia. Bardzo często okuliści są pierwszymi lekarzami, którzy wykrywają przewlekłe choroby układowe, takie jak nadciśnienie i cukrzyca.

Badanie okulistyczne

Badanie okulistyczne to szereg działań diagnostycznych, mających na celu sprawdzenie funkcjonowania układu wzrokowego. W naszym gabinecie wykonujemy:

* badanie w lampie szczelinowej.
* badanie dna oka.
* komputerowe badanie wady wzroku.
* pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.
* o rodzaju wykonywanych procedur decyduje lekarz okulista w porozumieniu z pacjentem.
* badanie ostrości wzroku.

Badanie okulistyczne wykonywane jest przez lekarza okulistę lub przez optometrystę.

Koszt wizyty : informacja pod nr telefonu 12 649 66 66

Badanie przez optometrystę.

Optometryści zajmują się diagnozowaniem zaburzeń wzroku, ich zadaniem jest dobieranie i przepisywanie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych pod względem ich sprawności, bezpieczeństwa, wygody stosowania i wpływu na styl życia. W przypadku spostrzeżenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych, kierują pacjentów do lekarza specjalisty. Udzielają porad z zakresu pielęgnacji oczu i przepisują pomoce optyczne lub zalecają stosowanie innych form terapii zaburzeń wzroku.

Masz poczucie, że pogarsza ci się wzrok i chcesz sprawdzić, czy nie potrzebujesz okularów? Źle widzisz w noszonych obecnie okularach, być może konieczna jest ich zmiana. Pacjent ze zdiagnozowaną wadę wzroku powinien pamiętać o wizycie kontrolnej, co najmniej raz na 2 lata.

Wady wzroku korygowane okularami.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność jest wadą, w której gałka oczna jest dłuższa lub załamuje światło zbyt mocno niż zazwyczaj. Powoduje to sytuację, w której promienie światła skupiają się przed siatkówką a nie bezpośrednio na niej. Z tego powodu osoby z krótkowzrocznością mają trudności w widzeniu przedmiotów dalekich, lecz zazwyczaj są w stanie widzieć wyraźnie przedmioty bliskie. Korekcja za pomocą soczewek minusowych.

Nadwzroczność

Nadwzroczność jest wadą, w której gałka oczna jest krótsza lub słabiej załamuje promienie światła niż zazwyczaj. Powoduje to sytuację, w której promienie światła skupiają się za siatkówką. Z tego powodu osoby z nadwzrocznością będą miały rozmyty obraz przy patrzeniu w bliż, dopóki nie będą skorygowani soczewkami o odpowiednich mocach. Korekcja za pomocą soczewek plusowych.

Astygmatyzm

Astygmatyzm jest wadą, w której ze względu na niesferyczną budowę rogówki, światło skupia się w dwóch różnych ogniskach. Powoduje to sytuację, w której promienie światła padają przed i/lub za siatkówką, a nie bezpośrednio na niej. Z tego powodu zarówno odległe jak i bliskie przedmioty pojawiają się rozmyte. Korekcja za pomocą soczewek cylindrycznych.

Prezbiopia

Prezbiopia jest naturalnym zjawiskiem towarzyszącym starzeniu się człowieka i pojawia się zazwyczaj około 40 roku życia. Soczewka wewnątrzgałkowa stopniowo traci swoją elastyczność i zdolność do skupienia wzroku na bliskich przedmiotach. Prezbiopię można korygować okularami do czytania, okularami z dwuogniskowymi lub progresywnymi soczewkami.

Cyfrowe Zmęczenie Wzroku

Pod koniec dnia Twoje oczy są tak samo zmęczone, jak mięśnie Twojego ciała. Długotrwała praca przed komputerem przy sztucznym świetle lub oglądanie telewizji przez kilka godzin powoduje, że mięśnie oczu stają się przeciążone. Koniecznie zgłoś się na badanie okulistyczne, jeśli zauważyłeś u siebie któryś z powyższych symptomów!

Spędzanie czasu przed komputerem w pracy oraz w czasie wolnym stało się standardem dzisiejszych czasów. Zjawiskiem nieuniknionym jest również zmęczenie wzroku, tzw. Syndrom Widzenia Komputerowego (ang.Computer Vision Syndrome), który powoduje długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera.
Najczęstsze objawy to: bóle głowy, zmęczenie, suchość oczu, ból karku i szyji, zaczerwienione lub swędzące oczy, trudności w koncentracji

Szkodliwe światło niebieskie emituje każde urządzenie cyfrowe. Dużym zagrożeniem dla naszego wzroku jest światło niebieskie, które jest emitowane przez nie tylko przez słońce, energooszczędne oświetlenie, ale również przez urządzenia cyfrowe. Nadmierna ilość światła niebieskiego ma negatywny wpływ na nasz wzrok. W krótkim okresie nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych powoduje zmęczenie wzroku, bóle głowy, podrażnienie, suchość oczu, rozdrażnienie. W dłuższym czasie może prowadzić do nowotworu powiek, katarakty, zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), skrzydlika oraz innych chorób narządu wzroku. Część z tych chorób może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.